Renta rodzinna – komu przysługuje, jak się starać?

Powołując się na postulaty sprawiedliwości społecznej można stwierdzić, że zadaniem państwa jest, między innymi opieka nad obywatelami, którzy nie są w stanie zapewnić jej sobie sami – stąd zestaw świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Daleko nam co prawda do opiekuńczych państw w typie Skandynawii, jednak po spełnieniu określonych kryteriów ZUS przyznaje świadczenia osobom, które nie mogą z różnych względów podjąć pracy.

Komu przysługuje renta rodzinna?
Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym członkom rodziny osób, które:
– w chwili śmierci miały ustalone prawo do emerytury (lub renty z tytułu niezdolności do pracy)
– pobierały zasiłek przedemerytalny lub takież świadczenie
– pracowały i odkładały składki na ubezpieczenie społeczne co najmniej 5 lat

Do owych członków rodzin zaliczają się dzieci do 16 roku życia lub 25 jeśli się uczą (ta zasada dotyczy również dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobionych) oraz żona – jeśli w chwili śmierci męża była niezdolna do pracy i/lub ukończyła 50 lat i/lub wychowuje co najmniej jedno z dzieci, rodzeństwa lub wnuków uprawnionych do renty po zmarłym. Również była żona może otrzymać takie świadczenie, ale tylko w przypadku, jeśli oprócz spełnienia w/w warunków przysługiwało jej prawo do alimentów. Jeśli natomiast żona nie spełnia żadnego z warunków, ma prawo do renty okresowej liczonej od śmierci męża – rocznej lub dwuletniej, jeśli w tym czasie bierze udział w szkoleniu mającym na celu umożliwienie podjęcia pracy zarobkowej.
Te same warunki musi spełnić mąż po śmierci żony, by przyznano mu rentę.
Do renty rodzinnej mają prawo również rodzice, jeśli spełniają warunki takie jak wdowiec/wdowa lub bezpośrednio przed śmiercią dziecka pozostawiali na jego utrzymaniu.

Jakie dokumenty, gdzie je składać?
Wniosek o przyznanie renty rodzinnej składa się we właściwym dla miejsca zamieszkania/zameldowania oddziale lub inspektoracie ZUS.

Należy złożyć wniosek ZUS Rp-2 lub ZUS Rp-2a (jeśli występują dwie lub więcej osób pełnoletnich – wtedy każda z nich wypełnia odpowiedni druk).
Do wypełnionego wniosku należy dołączyć m.i. dokument poświadczający datę urodzenia wnioskodawcy, odpis skrócony aktu małżeństwa w przypadku wdowy/wdowca, w przypadku dziecka zaświadczenie o odbywaniu nauki jeśli ukończyło 16 lat oraz akt zgonu.

Jaka wysokość świadczenia?

Wszystkim osobom przysługuje jedna renta, która dzielona jest między nich na równe części. Jeśli renta przysługuje jednej osobie, jej wysokość to 85% świadczenia przysługującego zmarłemu, jeśli dwóm osobom jest to 90%, a trzem i więcej – 95%.

Ustalona renta minimalna w tym momencie wynosi 799,18zł. Sierotom zupełnym przysługuje dodatek w wysokości 367,79zł.

Osoby pobierające takie świadczenie muszą jednak uważać na wysokość swoich dochodów. Jeśli zarobią ponad 70% średniej miesięcznej płacy (w chwili obecnej 2552,3zł) ZUS może obniżyć wysokość renty, jeśli natomiast zarobią więcej niż 130% średniego miesięcznego wynagrodzenia, rentę utracą całkowicie (czyli jeśli przekroczą poziom 4740zł brutto miesięcznie). Rentę zabraną można odzyskać udowadniając, że w kolejnych miesiącach zarabia się mniej niż owe 130% przeciętnej pensji.

Temat jest przykry, jednak uważamy, że warto pisać nawet o takich rzeczach – warto wiedzieć, jakie prawa nam przysługują w różnych okolicznościach i umieć te prawa wyegzekwować od państwa – to jego obowiązek.

Przeczytaj więcej:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Finanse Domowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Renta rodzinna – komu przysługuje, jak się starać?

  1. krzysiek pisze:

    witam. Moja kobieta ma 55 lat. Stopień niepełnosprawności znaczny obcięcie kończyny dolnej stopa cukrzycowa. Niewydolność serca łuszczyca miażdżyca zwyrodnienie kręgosłupa cukrzyca zdekopensowana nie ma renty tylko jakiś zasiłek 389zł plus pielęgnacyjne 153zł z czego jest bezdomna na leki wydaje miesięcznie 200zł gdzie tu sprawiedliwość? Chcieli ja umieścić w domu opieki społecznej gdzie zabrali by 70procent jej dochodu i państwo by musiało dopłacać 2500zł miesięcznie za pobyt pół roczny co by dało 15000zł to dopiero jaja. Co zrobic pomóżcie. Zaznaczam że jest bezdomna i mieszka bez prądu toalety itd. Może ktoś pomoże. 883129549 proszę o rady. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>