Rodzina Na Swoim odchodzi w zapomnienie. Czas na Mieszkanie Dla Młodych.

Jak już pisaliśmy nadchodzący nieubłaganie rok 2013 przyniesie spore zmiany. Okazuje się, że na tapecie prócz innych warunków wypłacania becikowego pojawią się również zmiany w dofinansowaniu do mieszkań dla młodych. Ci, którzy drżą z powodu wycofania programu „Rodziny na swoim” mogą zatem odetchnąć z ulgą. W drugiej połowie 2013 roku rząd planuje wprowadzić nowy system dofinansowywania kredytów mieszkaniowych o wdzięcznej nazwie „Mieszkanie dla Młodych”.

Nowe zasady finansowania kredytów mieszkaniowych będą nieco odmienne od tych, które panowały do tej pory w ramach Rodziny Na Swoim. Dotychczas dopłaty od rządu wspierały spłatę kolejnych rat przez pierwsze 8 lat kredytu. Tym razem jednak system obniżania wydatków na mieszkanie oparto na innej koncepcji. Otóż rząd planuje jednorazowo wypłacać rodzinie lub po prostu osobie chcącej kupić mieszkanie 10% jego wartości. Odliczenie tej kwoty od wartości kredytu pozwoli zmniejszyć wysokość spłacanych rat oraz odsetek.

Mieszkanie, jakie będzie można zakupić w ramach programu, będzie mogło mierzyć maksymalnie 75 m kw, jednak z zastrzeżeniem, iż dopłata obejmuje jedynie 50 m kw. Co również istotne – może być to tylko i wyłącznie mieszkanie nowe, z rynku pierwotnego. Nie dziwi więc fakt wzbierających buntów i fali rozgoryczenia społeczeństwa upatrującego się w rządowej pomocy drugiego dna, jakim jest wsparcie firm deweloperskich, a nie potrzebujących rodzin.

Osoby ubiegające się o dopłaty z ramienia programu Mieszkanie Dla Młodych nie mogą przekroczyć 35 roku życia, jeśli są singlami. W małżeństwie zaś ograniczeniem tym objęty jest młodszy współmałżonek. Program zawiera również tak zwany „komponent prorodzinny” i obiecuje dodatkowe 5%, gdy rodzina ma dziecko. Jeśli natomiast w ciągu 5 lat od dołączenia do programu rodzina wejdzie w posiadanie kolejnego potomka, dostanie następne 5% dopłaty do wartości kredytu.

Pod koniec warto rozważyć czy propozycja Mieszkanie Dla Młodych jest korzystniejsza od wygasającego niedługo programu Rodzina na swoim? Weźmy na przykład rodzinę państwa N, którzy chcieliby wziąć kredyt o następujących parametrach:

Czas trwania kredytu: 25 lat

Wartość mieszkania : 290 000 złotych.

Szacowana rata miesięczna na chwilę obecną: około 2000 złotych.

Szacowana propozycja raty w ramach programów:

Rodzina Na Swoim: 1100 złotych

Mieszkanie Dla Młodych: 1700 złotych.

Smutna różnica, czyż nie? Choć dopłata zawsze dopłatą i lepszy rydz niż nic, może warto jednak pospieszyć się jeszcze w 2012 roku?

Moment, w którym program rozpocznie swoją dobroczynną działalność przypisuje się połowie roku 2013 lub początkowi roku 2014. Czy zatem czeka nas minimum półroczny zastój na rynku deweloperskim, a następnie entuzjastyczne zakupy własnych czterech kątów, czy może sprzedawcy własnych murów opracują nowe, nieprzyzwoicie korzystne warunki kupna mieszkań na okres przejściowy? Czy nowy program będzie cieszył się podobnym powodzeniem jak poprzedni i czy usatysfakcjonuje zainteresowanych? Wszystkiego dowiemy się najpóźniej za dwa lata….

 

 

Przeczytaj więcej:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Finanse Domowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Rodzina Na Swoim odchodzi w zapomnienie. Czas na Mieszkanie Dla Młodych.

 1. maniek pisze:

  Polska europejski kraj średniej wielkości położony w centrum.
  Kraj tranzytowy z dostępem do morza,posiadający duże pokłady węgla.
  Zdawać by się mogło że to bogaty kraj,jednak nic bardziej mylnego.
  Krajem rządzi Platforma Obywatelska z Psl-em, w opozycji jest Prawo i sprawiedliwość
  i parę pomniejszych parti.
  Jednak nieodparte jest wrażenie że Polską nie rządzą Polacy lecz jakieś
  tajne służby obcych mocarstw. Podczas wojny polaków zabijały kule karabinów głod i choroby
  teraz polacy i Polska także ginie przez złą politykę prorodzinną, wyprzedawany jest majątek Polski
  za grosze, niewzięto polski siłą to się Polskę kupi za grosze.

 2. Mama młodych pisze:

  I jak tu mówić o udogodnieniach?Mieszkanie,ale tylko z rynku pierwotnego!A co z młodymi z małych miasteczek?My mieszkamy w Górze-woj.dolnośląskie.To jest miasto emerytów,rencistów i bezrobotnych.I jak młodzi mają układać sobie tu życie,jeśli nie ma pracy?Jeżdżą za granicę,wynajmują mieszkania,a może by nawet kupili,lecz państwo nie ma na względzie takich miasteczek.Tu już dawno się nie buduje nowych mieszkań!A kupić można mieszkanie,ale od tych,co uciekają stąd-a do tego państwo się nie dołoży.Zatem dalej tylko wynajem.Masakra!Przykre-moje dzieci bardzo na ten projekt liczyły.A teraz mogę się spodziewać,że też wyjadą za granicę,całą rodziną!Córki już nie mam w kraju,a teraz syn,synowa i wnuk!Będę tęsknić,lecz chcę żeby byli szczęśliwi i mogli żyć lepiej.Taką Polskę TERAZ MAMY!!!!!!Rząd do bani!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>