Becikowe 2012 – komu, ile, jak się starać?

                Tematy ulg podatkowych czy urlopów, o których pisaliśmy ostatnio, nastroiły nas chyba na najbliższy czas. Idąc strasznie długim i nie do końca racjonalnym ciągiem skojarzeń, rozmyślania o wszelkich ułatwieniach i generalnie przyjemnościach, w połączeniu z jutrzejszym świętem, zaowocowały zainteresowaniem tzw. becikowym. Warto się temu przyjrzeć, zwłaszcza, że od stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące przyznawania tego zasiłku.

                Do końca zeszłego roku praktycznie każdy, komu urodziło się dziecko, mógł liczyć na dofinansowanie rzędu minimum tysiąca złotych. I bez względu na swoją pracę, wysokość zarobków czy plany na przyszłość. Obowiązujące od 1 stycznia przepisy ograniczają jednak w znaczący sposób liczbę tych, którzy o becikowe mogą się starać.

Pierwszą ważną zmianą jest kwestia dotycząca zaświadczenia lekarskiego. W myśl nowych przepisów, by móc ubiegać się o becikowe, kobieta musi zgłosić się do lekarza na badania najpóźniej w 10 tygodniu ciąży. Oprócz tego, lekarz bądź położna muszą zaświadczyć, że kobieta co trzy miesiące poddawała się obowiązkowym badaniom – w odpowiednim formularzu należy przedstawić ich terminy. Jest to w gruncie rzeczy przywrócenie przepisów zawieszonych w 2010r. po licznych protestach.

W ramach ujednolicania procedur, obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia, określające dokładny wzór formularza, który należy wypełnić przy składaniu wniosku o becikowe. Do tej pory nie było wytycznych w tym względzie, wystarczył jakikolwiek druk potwierdzający jedno badanie lekarskie i pozwalający zidentyfikować wystawcę – teraz trzeba uwzględnić również szczegółowe dane pacjentki, terminy owych trzech obowiązkowych badań oraz informację, od którego tygodnia ciąży pacjentka jest pod opieką lekarską.
Za wystawienie takiego dokumentu lekarz ani położna nie mogą domagać się żadnych pieniędzy!

Przy składaniu wniosku należy złożyć następujące dokumenty:
– akt urodzenia dziecka
– wniosek właściwy wraz z oświadczeniem, że jeszcze becikowego nie pobrał
– zaświadczeni lekarskie nowego typu
– ksero dowodu osobistego

Dokumenty można złożyć w miejscu zamieszkania, nie ma potrzeby składać ich w miejscu zameldowania.

Kolejną ważną kwestią jest kryterium dochodowe. Aby móc otrzymać becikowe, dochód wszystkich członków rodziny nie może przekroczyć 85 528zł w roku poprzedzającym złożenie wniosku – powyżej tej kwoty becikowe nie przysługuje. Efektem tego przepisu, który czeka na konsultacje społeczne, mogłaby być utrata becikowego przez jedną dziesiątą dotychczas uprawnionych.

O pieniądze można starać się do roku od terminu porodu – czyli rodzic na złożenie dokumentów ma 12 miesięcy. Becikowe może dostać tylko jedna osoba – jeden rodzic lub opiekun. Nowe przepisy obowiązujące od stycznia obejmują także tych, którym dzieci rodziły się w 2011 roku. Pieniądze dostaje się w terminie 30 dni od złożenia wszystkich wymaganych dokumentów.

Podobnie jest z zasiłkiem rodzinnym z tytułu urodzenia dziecka (zwanym becikowym rodzinnym). Tutaj kryterium stanowią dochody gospodarstwa domowego, gdzie pojawiło się nowe dziecko. Zasiłek przyznawany jest, gdy dochód nie przekracza 504zł na osobę (lub 583zł jeżeli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne). Do dokumentów takich jak przy becikowym należy dołączyć zaświadczenie i oświadczenia o dochodach wszystkich pełnoletnich członków rodziny.

Szykowane i konsultowane są dalsze zmiany w ustawach, proponowane jest wydłużenie okresu, w którym matka może zgłosić się do lekarza po opiekę, z 10 tygodni do 12 – gdyż wg. lekarzy to wtedy wykonuje się najistotniejsze badania.

Przeczytaj więcej:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Finanse Domowe, Oszczędzanie, Wiadomości i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>